fbpx
36.8 C
Skopje

Специјалните сили на Србија почнаа Падобран обука во Русија

АКТУЕЛНО

Војници од српските специјални единици почнаа Падобран обука во Русија, соопшти српското електронско издание Politica, повикувајќи се на извори од Министерството за одбрана во Белград. За врем

„За време на обуката ќе бидат извршени тренерски скокови со новиот падобран “Аrbalet 2”, кој треба да биде донесен како „оружје“ во српската армија, како и со нов модел специјален падобран погоднен за скокање од височина од 1 200 до 4 000 метри.

Според министерството за одбрана, обуката се врши од руски инструктори, а во него се вклучени и претставници на вооружените сили во Белорусија, истакнуваат српските медиуми.

Во официјалното соопштение се наведува дека главната цел на обуката е подобрување на оперативните и борбени способности на Армијата и во програмата се вклучени по 20 падобран скокови.а

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -