fbpx
33.8 C
Skopje

Eве ги имињата на министрите од ДУИ и Алијанса за Албанци во новата Влада

АКТУЕЛНО

Според порталот на албански јазик shkupipress.com ова се имињата на идните министри од ДУИ во новата Влада на РМ, предводена од СДСМ:

Хазби Лика -Вицепремиер за спроведување на Рамковниот договор Хазби Лика

Бујар Османи – Вицепремиер за Европски интеграции

Аднан Јашари – Министер за правда

Садула Дураки-Министер за локална самоуправа

Фатмир Бесими-Министер за економија

Башким Ахмети-Министер за животна средина

Арбен Таравари од партијата на Села како претставник на Алијанса за Албанци-Министер за здравство

Според овие неофицијални информации , во Владата нема да ги гледаме Теута Арифи, Изет Меџити и Невзат Бејта кои беа главните преговарачи за постизборно коалицирање со СДСМ.

Секако ова треба да се земе со резерва, а како што најави Зоран Заев, најдоцна до утре, недела, ќе завршат преговорите, а веќе во понеделник треба да биде објавен составот на идната Влада.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -