fbpx
-6.2 C
Skopje

Средба на министерот Спасовски со амбасадорката на ОБСЕ Соумалејнен

АКТУЕЛНО

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска оствари работна средба со амбасадорката на ОБСЕ Нина Суомалајнен.

Како што соопштија од МВР амбасадорката му го честитала изборот на Спасовски и му посакала успешна работа. Таа понудила и помош за реформите во Министерството за внатрешни работи.

Министерот Спасовски се заблагодари на честитките и досегашната соработка со ОБСЕ и изрази уверување дека таа соработка ќе биде уште посодржајна, стои во соопштението.

Министерот потенцирал дека клучен приоритет е целосна реформа на полицијата и нагласил дека МВР треба да се декриминализира и департизира со цел да се обезбеди простор на професионалците.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -