fbpx
5.8 C
Skopje

ЕУ ги продолжи економските санкции против Русија

АКТУЕЛНО

Лидерите на Европската унија се договорија денеска на самит во Брисел да бидат продолжени санкциите спрема Русија за уште шест месеци.

Договорено е, ЕУ ќе ги продолжи економските санкции спрема Русија поради недостиг од примена на Минскиот договор – нагласи претседателот на ЕС, Доналд туск.

ЕУ воведе санкции против Русија на 31 јули 2014 година како одговор на активностите на Русија за дестабилизирање на ситуацијата во Украина.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -