fbpx
9.8 C
Skopje

Честитка од Заев по повод Меѓународниот ден на балканските Египќани

АКТУЕЛНО

Премиерот Зоран Заев по повод 24 Јуни, Меѓународниот ден на балканските Египќани, упати Честитка до граѓаните на Република Македонија кои го празнуваат овој ден.

– Го честитам денешниот Ден на балканските Египќани, на сите граѓани во Македонија кои го празнуваат, во име на Владата на Република Македонија и во мое име. Египќаните во Македонија се дел од богатата историска и културна традиција на Република Македонија, кои и денес активно придонесуваат во демократските процеси, достигнувањата и развојот на државата, се вели во честитката од Заев.

Почитувањето на етничкиот идентитет и правата на оваа заедница, пораката на што се темели одбележувањето на овој датум, се додава, е во согласност со стратешката определба на Владата на Македонија, да ја гради Република Македонија во современо, европско општество, со еднакви шанси за сите граѓани.

– Повикувам да продолжиме уште помотивирано да ги развиваме меѓусебните односи и преку унапредувањето на човековите и демократските вредности, правдата, еднаквоста, слободата, одговорно – како чесни граѓани, заеднички да придонесеме кон квалитетен живот и сигурна евро-атланстка иднина на Република Македонија, порачува премиерот Заев во честитиката до граѓаните што го празнуваат Денот на балканските Египќани во Република Македонија.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -