fbpx
2.8 C
Skopje

Владина делегација во еднодневна посета на Брисел

АКТУЕЛНО

Владина делегација предводена од вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска ќе престојува во еднодневна посета на Брисел.

Во составот на владината делегација се и министерот за правда Билен Саљији и министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски.

Во рамки на посетата, вицепремиерот Османи заедно со директорката за Западен Балкан во Директоратот за соседство и преговори за проширување на Европската комисија, Геновева Руиз Калавера ќе копретседаваат со 14-тиот состанок на Комитетот за стабилизација и асоцијација.

– Состанокот претставува важна компонента на евроинтегративниот процес на Република Македонија, каде ќе се дискутира за новиот европски импулс, акциониот план за спроведување на итните реформски приоритети, отворените политички прашања и сѐ она на што Владата веќе се обврза да го адресира при бројните средби со претставниците на Европската унија, велат од Секретаријатот за европски прашања.

Владината делегација ќе оствари средба и со генералниот директор на Генералниот Директорат за проширување и соседска политика, Кристијан Даниелсон од кого ќе биде побарано, согласно успешноста при имплементацијата на преземените обврски, поддршка која би водела кон конкретни чекори од страна на Европската унија.

Од СЕП оценуваат дека учеството на вицепремиерот Османи и министрите Саљији и Манчевски доаѓа во период на интензивна европска агенда на Владата, што кореспондира со силната посветеност и преземените обврски за забрзување на евроинтегративните процеси на Македонија.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -