fbpx
-4.2 C
Skopje

САД со забрана за електронски уреди за Etihad Airways

АКТУЕЛНО

Авиокомпанијата на Обединетите Арабски Емирати Etihad Airways, соопшти дека американските власти американските власти се откажале забраната за носење во кабината на поголеми електронски уреди. Тоа стана возможно по вонредните мерки за безбедност на летовите за САД на меѓународниот аеродром во Абу Даби, пишува весникот The National.

Во март американските власти забранија на патници од десет аеродроми во осум арапски земји и Турција да подигнат во салонот на авионите лаптопи, таблети и други електронски уреди , кои се поголеми од мобилен телефон.

Забраната уследи поради истечена информации дека израелски шпион предал податоци за плановите на “Исламска држава” да се активира бомба во авион токму преку пренос во електронски уред.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -