fbpx
8.8 C
Skopje

По 10-годишна пауза во главниот град на Естонија се одржи геј парада

АКТУЕЛНО

По десетгодишна пауза во Талин се одржа геј парада, каде учествуваа околу 1.800 лица.

Парадата заврши без инциденти.

На претходната геј парада, во 2007 година учесниците беа каменувани и нападнати со тупаници од страна на минувачите.

Во 2014 година Естонија усвои закон за соживотот, кој воведува граѓанското партнерство за луѓето од еден пол.

Законот е во сила од 1 јануари 2016 година, но се уште не се применува целосно, бидејќи треба да се усвојат уште десетици мерки.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -