fbpx
9.8 C
Skopje

Димитров и Захариева постигнаа основа за компромис за договорот за добрососедство

АКТУЕЛНО

Постигната е база за компромис околу договорот за пријателство. Следниот чекор е информирање на владите во двете земји и други потребни внатрешни консултации, информираат од Бугарското МНР, пренесува БТА.

Делегациите на Министерствата за надворешни работи на Бугарија и на Македонија, предводени од министрите Екатерина Захариева и Никола Димитров вчера и денеска имаа консултации за Договорот за добрососедство и соработка меѓу двете земји.

Според делегациите од двете држави, разговорите што се водеа во Бугарија, поминале во конструктивна атмосфера.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -