fbpx
8.8 C
Skopje

Ковачев: Договорот со Македонија е историска шанса за заздравување на раните од минатото

АКТУЕЛНО

Потпишувањето на договорот за добрососедство со Македонија е во национален интерес на Бугарија и не треба да се даваат сигнали кои би го саботирале, вели европратеникот од Европската народна партија (ЕПП) Андреј Ковачев во интервју за Mediapool.

“Сега е време да бидеме многу внимателни и умерени”, нагласува Ковачев.

Според него против договорот делуваат сили од минатото и геополитички играчи кои не сакаат Европската интеграција на земјите од Западен Балкан.

“Т.н. Петта колона. Работи против европската интеграција и против тоа да бидеме дел од европското семејство. Нивната цел е колку може повеќе граѓани да бидат разочарани, да имаат прашалници, да се одвратност и разочараат од ЕУ”, вели европратеникот.

Тој коментира дека европската интеграција е единствениот инструмент за надминување на сите рани од минатото, за сето она што ни е Делјан – војни, неправедни договори, тоталитарни идеологии, насилство, сите ужаси кои балканскиот регион преживеал.

Г-дин Ковачев, и во Македонија, и во Бугарија има отпор против потпишувањето на договорот за добрососедство меѓу двете земји. Кој и зошто има интерес тој да не се случи?

Овие сили од минатото, кои со децении не сакаа зближување меѓу Бугарија и Република Македонија. Тие во моментов се обидуваат да ги исплашат граѓаните на двете страни дека е опасно да има кохезија. Во Грција, исто така, бидејќи видовме дека и партијата “Златна зора” се активира по оваа тема и тоа со српски знамиња. Тоа е во интерес на други геополитички играчи, како Русија во Србија, кои не сакаат регионот да е јасно европски ориентиран и мнозинството од граѓаните да сакаат европска интеграција.

За секој човек кој логично размислува сепак таа останува единствениот инструмент за надминување на сите рани од минатото, за сето она што ни е Делјан – војни, неправедни договори, тоталитарни идеологии, насилство, сите ужаси кои балканскиот регион ги преживеал.

Овие рани можат да бида надминати само преку европската интеграција и преку добрососедство. Јас би рекол, во однос на Македонија, и со братска соработка и помош.

Јас следам со многу големо внимание она што се случува во Македонија, и како се обидуваат да искористат било една реченица, вклучувајќи и моите зборови, и да ги достават за нешто опасно, дека се пренесува македонската историја, идентитет, јазик и малцинство во Бугарија и дека се врши национално предавство.

Од друга страна во Бугарија слични реченици слушаме во дел од БСП. Тие велат дека ако ние го потпишеме договорот извршуваме предавство, обидувајќи се да ги уплашат луѓето кои се подложни и навистина се плашат дека може да се случи нешто лошо со потпишувањето на договорот.

А тоа е токму спротивното.

За прв пат во последниве децении има историска шанса, една мала шанса да отвориме нова страница, откако македонскиот премиер Зоран Заев изрази јасно желба за надминување на проблемите со соседите, а особено со Бугарија и со Грција.

Не е ли чудно што аргументите кои ги користи ВМРО – ДПМНЕ и БСП се огледало? Аналитичари дури се сомневаа дека се пишувани на истото место.

Има еден центар кој им ги дава задачите. Јас немам разузнавачки информации, но она што го гледаме, е еден тон на многу провокативен и поизразен поим “национално предавство”.

И тоа во Бугарија доаѓа токму од партија наследник на оние кои извршија едно навистина огромно национално предавство по 1944 година –  ги предадоа на Титовите комунисти бугарските војници и офицери кои работеле тогаш за нашата национална кауза.

Сега е време да бидеме многу внимателни и умерени. Не треба да даваме прилики за провокации, да дозволиме наши зборови да бидат употребени за преголема.

Видов за огромна жал нова изјава на ВМРО – ДПМНЕ против мене и многу други статии. И во ова интервју се обидувам да бидам максимално внимателен и умерен, за да не би некој реченица повторно да излезе во нова декларација со која да се обидуваат да исплашат граѓаните на Република Македонија со тоа колку се опасни Бугарите и како сакаат да ни земат историјата .

А каква е основата?

Во последните неколку години резолуции на Европскиот парламент за напредокот на Македонија, прифатени со огромно мнозинство, тие го велат истото. Треба да има заедничко разбирање за заедничката историја на двете земји, вкупно прослава на заеднички настани и личности од двете страни на границата. За тоа е и добра идеја да има стручна, академска комисија од двете страни, која треба да има јасен мандат за прашања од нашето заедничко минато. Овие прашања да не бидат разгледувани од политичари, а од експерти и академски состав. Ова се препораките на Европскиот парламент.

Очекувате ли откако Црна Гора ќе се приклучи на НАТО и по објавениот од Скопје нов курс, Москва да ја активирасвојата дејност во регионот?

Зошто да очекуваме? Тоа е веќе факт. Секако во наредните недели и месеци ќе видиме уште активни манифестации во таа насока. Важно е да се одржи  вистината и да не се подлегнува на хистерија. Пропагандата си оди и дури ќе се засили.

Т.нар. петта колона работи против европската интеграција и против тоа да бидеме дел од европското семејство. Нивната цел е колку може повеќе граѓани да бидат разочарани, да имаат прашалници, да се чувствуваат разочарани од ЕУ. Темата не е поврзана само со Македонија, а и со лажните вести, со десетиците сајтови кои шират овие неточни информации кои по методот на кинеската капка малку по малку, како што е изразот во ДС и КГБ, да го растурат непријателот. И, се разбира, потоа прикажување на вистинскиот пат, каде припаѓаме ние.

Изборот на новиот српски премиер (Ана Брнабич – бел.ред.) Исто така е многу интересен, колку и да беше чуден за слична земја. Оваа жена има храброст да каже нешто што е многу сериозно за Србија: дека при избор меѓу Русија и ЕУ, Србија би избрала ЕУ. Сигурно на одредени кругови во Србија тоа не им се допаѓа. Многу е важно Европската унија да им помага на проевропските сили во Србија.

Србија треба да го утврди својот проевропски курс не само на зборови, туку и на дела, бидејќи секогаш се сметала за најблиската до срцето на Москва.

Претходно оваа недела Белград се извини на Грција дека го признал името Македонија.

Чудно искажување на министерот за надворешни работи, Ивица Дачиќ, која треба да се анализира во следните денови и недели што точно сака да ни каже. Исто така и присуството на српски знамиња на демонстрациите на “Златна Зора” во Солун. Алијанса Србија-Грција, кој ние го познаваме од минатото како антибугарски, не е добро. Се надевам дека Грција како долгогодишен член на НАТО и ЕУ ќе надминат некои комплекси од минатото и Владата на Ципрас или Нова демократија на Мицотакис, ако победи на следните избори, ќе се стремат кон добрососедство со Бугарија.

Чудно е уште дека Дачиќ вели дека Србија немала територијални претензии кон Грција, бидејќи тие немаат заедничка граница.

Во оваа врска дали би коментирале и едно друго специфично однос кон Македонија во некои бугарски кругови – со сарказам, потсмев, континуирани провокации вклучувајќи и од државни претставници? Како ова однесување влијае на билатералните односи?

Исклучително лошо. Јас апелирам до сите кои зборуваат на оваа тема, да се однесуваат со почит кон нашите соседи, нашите најблиски луѓе од Република Македонија. Независно од тоа што цели генерации биле под една друга идеологија, тие се нашите најблиски луѓе во регионот. Тие се повеќе од наши соседи, ние сме дели една заедничка историја. Сè што треба да се внимава со такт, со почит еден кон друг, а не со гласно изразени желбии критики кои можеби на одредени луѓе во Бугарија ќе се допаднат, но ќе направат многу опасности пред нашето вистинско зближување.

На ист начин не треба и да ги затвориме очите, кога се вршат лаги против бугарската историја. Сепак, треба да се однесуваме со почит.

Не е ли илузорно дека спорните прашања во историјата можат да бидат разјаснети со договор?

Што и да се потпише, многу поважно е односот, однесувањето и политичката волја.

Еден добар сигнал беше општото почитување на Цар Самуил во Софија. Сега, живот и здравје, кога бугарскиот премиер Бојко Борисов отиде во Македонија, таков гест (почитувањето на Илинденското востание – б.ред.) Ќе биде многу навремено и во добра насока.

Почитта кон нашето минато е многу важно, но треба да се свртиме и кон младите луѓе во Македонија. Да не бидеме поврзувани само со тоа што сакаме да ги почитуваме нашите паднати воини што е задолжително да го правиме ко и на Кајмакчалан, и на Дојран, со обновата на гробот на полковникот Каварналиев. Ова е многу важно, но не треба да се ограничуваме само со него.

Повеќе од интервјуто на бугарскиот европратеник Г. Андреј Ковачев можете да прочитате ТУКА

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -