fbpx
2.3 C
Skopje

12 секојдневни и едноставни навики за слабеење

АКТУЕЛНО

Прочитајте ги овие неколку навики кои лесно може да ги примените во секојдневниот живот, а ќе направат голема разлика во тоа како изгледате и како се чувствувате.

1. Штом се разбудите, веднаш напијте се една чаша вода.

2. Купете тегови за вежбање и употребувајте ги.

3. Гответе го зеленчукот на скара или грил-тава, наместо да го пржите во зејтин.

4. Симнете апликација која го контролира внесот на калории.

5. Секогаш јадете од убави чинии, бидејќи така нема да бидете сконцентрирани само на храната и нема да се прејадете.

6. Обидете се во секој оброк да додадете зеленчук: додајте спанаќ во омлетот, краставички во сендвичот и слично.

7. Направете си фитнес плејлиста со омилените песни за мотивација.

8. Излегувајте повеќе надвор од дома. Јадете и вежбајте на отворено.

9. Читајте што пишува на етикетата на храната во продавница и не купувајте производи со вештачки додатоци.

10. Месото јадете го со лута храна, како на пример лути пиперчиња, бидејќи се добри за слабеење.

11. Ако морате да јадете десерт, практикувајте овошје. Топка сладолед со неколку кајсии, мафинче со малини и слично.

12. Насадете си билки на балконот: рузмарин, нане, лаванда. Плус, со градинарството се губат калории.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -