fbpx
5.8 C
Skopje

Осумнаесет лица загинаа во поројните дождови во Кина

АКТУЕЛНО

Осумнаесет лица загинаа, и уште толку се водат како исчезнати во поројните дождови, што го зафатија североисточниот дел на Кина.

ТАСС јави дека, 120.000 лица се евакуирани од невремето во провинцијата Цзилин.

Оштетени се голем број патишта и прекинато е снабдувањето со електрична енергија.

Регистрирани се материјални штети во домовите на 320.000 лица.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -