fbpx
-6.2 C
Skopje

УХМР најавува нов температурен шок

АКТУЕЛНО

МАКСИМАЛНИ ТЕМПЕРАТУРИ: 31 Д. Капија, 30 Гевгелија, 29 Виница, Штип, Скопје Петровец, 28 Струмица, Тетово, Скопје Зајчев Рид, Охрид, 27 Битола, 26 Прилеп, Тополчани, Претор, 25 Кр ива Паланка, Ѓуриште, 24 Берово, 23 Лазарополе, 20 Маврово

ВРЕМЕТО ДЕНЕС: Сончево со мала до умерена облачност. Повремено во источните и северните делови имаше локално зголемување на облачноста. Дуваше слаб до умерен ветер од северен правец. УВ=7

ВРЕМЕТО ДО КРАЈОТ НА ДЕНОТ: Сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. УВ=7 Во текот на ноќта времето ќе биде ведро и посвежо со мала облачност и со слаб ветер од северен правец.

ВРЕМЕТО УТРЕ: Времето утре во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност и со слаб североисточен ветер. УВ-индексот ќе има вредност 8.

Температурата ќе се движи од 25 до 33 степени.

Во Скопје ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност и со слаб североисточен ветер. Температурата ќе достигне до 32 степени.

ВРЕМЕТО ВО НАРЕДНИТЕ ДЕНОВИ: Од денес следува период на стабилно време со постојан пораст на дневната температура, која во деновите од викендот на повеќе места ќе надмине 35 степени. УВ индексот во наредните денови повторно ќе има многу високи вредности и ќе изнесува 9.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -