fbpx
0.8 C
Skopje

НДМ: Говорот на Талат Џафери на 2 Август во Крушево е голем срам и опасна провокација, Заев да го смени протоколот

АКТУЕЛНО

„Народно движење за Македонија го повикува премиерот Зоран Заев да ја преиначи одлуката на владата со која за 2 Август, во Крушево, на најголемиот македонски национален празник говор ќе одржи Талат Џафери.

За НДМ, самото појавуавање и говор на Талат Џафери во Крушево е опасна провокација која може да доведе до немили настани.

Исто така, оддавањето признание од Талат Џафери и неговото поклонување на славните илинднеци, на храбрите Македонци кои цел свет ги знае по нивата натчовечка херојства за слободата на својата држава-Македонија, е тешка навреда спрема Македонија и Македонците.

Ова од причина што Талат Џафери во 2001 удри токму врз идеалите на илинденските херои со неговото учество во рушењето на уставниот поредок на Македонија, а дотолку повеќе, според оперативен документ на УБК при МВР е вмешан во заседата кај Вејце каде ѕверски беа убиени осуммина македонски бранители во еден од најкрвавите и најбрутални масакри во поновата македонска историја.

Затоа, ја повикуваме владата како изготвувач на протоколот за 2 Август, да размислува не само за моментот оти се доведуваат во ситуација да се срамат од нив и нивните поколенија и веднаш да го тргне од протколот лицето Талат Џафери кое работело на рушењето на Македонија и Македонците“, се вели во соопштението на НДМ.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -