fbpx
8.8 C
Skopje

Шпагети Карбонара

АКТУЕЛНО

Состојки:
– 500 гр. шпагети
– 200 гр. сланина
– 2 цели јајца и 4 жолчки
– 100 грама рендан пармезан
– свежо мелен црн бибер
– масло
– сол

Подготовка:
Пржете ја сланина се додека не добие златна боја. Сварете ги тестенините во солена вода. Измешајте ги јајцата, жолчките и пармезанот. Откако шпагетите ќе бидат готови исцедете ги па ставете го сосот од јајцата, сланината и зачинете со црн бибер. Вака подготвени ставете ги во рерна да се потпечат се до готовност на јајцата.
На здравје!

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -