fbpx
-2.2 C
Skopje

Шилегов: ВМРО-ДПМНЕ се обидува да ја блокира работата на Собранието

АКТУЕЛНО

СДСМ обвинува дека опозицијата се обидува да ја блокира работата на Собранието. Партиите, вели Петре Шилегов, биле на координација со претседателот на Собранието и се договориле денеска да завршат со изборот на заменик-секретарите, измените на Кривичниот законик во делот на Суперкупот и да го усвојат извештајот за работата на Агенцијата за администрација. ВМРО-ДПМНЕ, според него, сега не се држи до договорот и прави опструкции.

Вчера и денес сте сведоци на обидот на ВМРО-ДПМНЕ да направи дисфункција на работата на Собранието. Вчера ги спречивме да опструираат да не се донесе извештајот на Комисијата за финанасирање и буџет. Претседателката на Комисијата одби да го потпише извештајот произлезен од неа. Во таков случај мнозинството членови на комисијата, според Деловникот, го потпишаа извештајот, вели Шилегов.

Од СДСМ велат дека тие ќе продолжат со работа и доколку од ВМРО-ДПМНЕ продолжат со истата динамика, како што велат, на опструкции, ќе преземат мерки кои им се овозможени со Деловникот. Шилегов не откри што конкретно подразбира тоа.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -