30.8 C
Skopje
Thursday, June 20, 2024

Лесно и вкусно: Пилешки ќофтиња

Состојки:

1 кг. пилешки гради

1 јајце

1 кришка леб

1 кромид

малку ким и црн бибер

сол

6 лажици маслиново масло

Подготовка:

Пилешките гради заедно со јајцето, кромидот, лебот  и зачините се ставаат во блендер и се мелат додека месото убаво се иситни. Потоа се обликуваат ќофтиња кои се пржат во маслиновото масло се додека не се добие златна боја на ќофтињата. Се сервираат топли со гарнир од свежа салата.

На здравје!

поврзани објави

Последни објави