30.8 C
Skopje
Thursday, June 20, 2024

Севернокорејските власти организираа протест против санкциите на ОН

Севернокорејските власти организираа масовен протест против новите санкции наложени од страна на ОН.

Десетици илјади се собраа на плоштадот „Ким Ил-сунг“ во центарот на Пјонгјанг.

Собирот премина во познат формат -маса народ поставени во уредени редови, држеа транспаренти во рацете и го слушаа говорот од трибината.

Ким Кхи-нам, член на Политбирото и заменик-претседател на Централниот комитет на Корејската работничка партија, изјави пред демонстрантите дека САД и сојузниците повторно измислиле резолуција за санкции и извршиле притисок врз ОН.

поврзани објави

Последни објави