35.8 C
Skopje
Wednesday, June 12, 2024

Леден мус од авокадо и банана

Состојки:
– 2 парчиња авокадо
– 2 банани
– 3 лажици какао
– 2 лажици мед
– 200 мл. јогурт

За чоколаден прелив:

– 4 лажици мед
– 1 лажица какао

Подготовка:
1. Авокадото и бананите изладете ги во фрижидер, излупени и исечени на парчиња. Плодовите испасирајте ги заедно со какаото, медот и јогуртот. Ставете ги во замрзнувач 4-5 часа.
2. За преливот: какаото промешајте го со течниот мед. Мусот се служи во чаши, прелиен со сосот и украсен со плодови по желба.

На здравје!

поврзани објави

Последни објави