35.8 C
Skopje
Wednesday, June 12, 2024

Макрон: Пјонгјанг мора да се врати на патот на „безусловен дијалог“

Францускиот претседател Емануел Макрон предупреди денеска за „ескалацијата на тензиите“ поради Северна Кореја, во момент кога се интензивира „вербалната војна“ меѓу Вашингтон и Пјонгјанг.

Макрон, изрази загриженост поради „нуклеарните закани на Северна Кореја“, истакнувајќи дека меѓународната заедница мора да работи на тоа да го врати Пјонгјанг на „патот на безусловен дијалог“.

поврзани објави

Последни објави