fbpx
2.8 C
Skopje

Судот одлучи: Рамуш Харадинај на слобода

АКТУЕЛНО

Францускиот суд одлучи да го ослободи поранешниот премиер на косово Рамуш Харадинај, Водачот на ОВК денеска е пуштен од притвор, но му е забрането да ја напушта Франција до одклуката на судот за екстрадиција во Србија.

Тој е пуштен со кауција, истотака му е одземен пасошот и му е наложено двапати неделно да се пријавува во полициската управа.

Србија пред два дена испрати барање до Франција  за екстрадиција на Харадинај, а денеска и барање за испраќање на целата документација и новите докази.

Поранешниот премиер на Косово се товари за случувањата кој се случувале од март до септември 1998 исто така и за воените злосторства и во Србија 1999 година.

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -