10.8 C
Skopje
Saturday, April 20, 2024
Платено политичко рекламирање

Шабан Салиу разрешен од лидерската позиција во Демократските сили на ромите

Партијата Демократски сили на ромите вечерва на вондреден конгрес го разреши досегашниот претседател Шабан Салиу, а за нов лидер е избран Сејфо Кадри.

Кадри на 29. август го обвини Салиу, кој е поранешен директор на Дирекцијата за заштита и спасување, дека ја злоупотребил положбата за лично.

Фото

Тогаш тие го обвинија дека Шабан Салиу диктаторски се однесува во партијата и најавија дека на конгрес, кој нема да биде приватно организиран од Салиу, ќе биде одлучено за иднината на партијата.

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -spot_img

Последни објави