10.8 C
Skopje
Saturday, February 24, 2024

Јункер: Турција со џиновски чекори се оддалечува од Европа

Турција со „џиновски чекори“ се оддалечува од Европа и се обидува вината да ја префрли на Европската унија, изјави во интервјку за германски „Билд“ претседателот на ЕК, Жан Клод Јункер.

– Турција се оддалечува од Европа со џиновски чекори. Таа не може да издржи жештина во европската кујна и како резултат на тоа се обидува да ја префрли вината на ЕУ за пропаѓање на преговорите. Јас би сакал тоа да го спречам. Мнозинство од цивилното општество во Турција е настроено кон Европа. Би требало да ги поддржиме, а не да ги разочаруваме, изјави Јункер.

Тој го поддржува преизборниот предлог на германскиот канцелар Ангела Меркел да се прекинат преговорите со Анкара, но вината за лошите односи меѓу ЕУ и Турција ја префрла на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган.

Јункер додава дека нема ништо против Меркел да ја преземе неговата функција по истекот на мандатот во 2019 година, но смета дека таа нема такви планови.

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -

Последни објави

- Advertisement -