4.8 C
Skopje
Friday, February 23, 2024

ВМРО-ДПМНЕ: На Македонија со владата на СДС не и бега рецесија и огромна сиромаштија

„Македонската економија е без кормило и се работи целосно без план.

Инвеститорите се уценувани, секојдневно криминалот на улиците цвета, додека граѓаните се осиромашуваат.

Македонија не е веќе позната по добрите вести туку по негативните и црни економски извештаи и биланси.

На Македонија со владата на СДС не и бега рецесија и огромна сиромаштија.

Животот на СДС значи беда за обичните граѓани.

Катастрофалните политики кои ги води владата на СДС во овие четири ипол месеци донесе хаос и уривање на системот во државата.

Неспособноста и лагите на СДС се видливи на секое поле во економијата.

Заев ветуваше „живот“ и 500 евра плата а после долг период на раст, СДС успеа да ја намали просечната плата за 1.3%, два месеци по ред.

Кризата се почувствува и во фирмите. Се бележи пад во Бруто-домашниот производ за 1.8%.

Намалениот БДП значи дека целокупната економија произведува помалку од минатата година.

Откако СДС дојде на власт нема ниту една странска инвестиција.

Инвеститорите се исплашени и размислуваат да ја напуштат државата. Тоа придонесе пад на директните странски инвестиции за 100 милиони евра.

Се огласи и Народната банка. Таа потврди пад на активноста на банките за 1.6%.

Резултатите од лошата економска политики на СДС ја почувствуваа сите граѓани во Македонија.

СДС успеа да ги задолжат граѓаните за 420 милиони евра. Пари кои беа расипнички и неодговорно потрошени. Единствено нешто што граѓаните видоа од тие пари беше луксузирање и партиско вработување.

Ваквото расипничко и неодговорно владеење ќе го казнат граѓаните на претстојните локални избори на 15-ти октомври“, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -

Последни објави

- Advertisement -