12.8 C
Skopje
Saturday, February 24, 2024

Американски офицери распоредени во Балтикот биле хакирани од руски разузнавачки служби

Весникот „Волстрит Џурнал“ денеска објави дека руските разузнавачки служби ги хакирале телефоните на војници на НАТО кои биле распоредени во четирите борбени групи во балтичките држави и во Полска.

Како што пишува весникот, случаи на сомнително однесување на телефоните на војниците првпат биле пријавени во јануари годинава, при што се претпоставува дека руски разузнавачи користеле подвижни уреди за собирање податоци од апаратите. По пријава на американски офицер дека неговиот телефон е хакиран, хакерски служби се обидувале да ја утврдат неговата локација.

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -

Последни објави

- Advertisement -