10.8 C
Skopje
Saturday, February 24, 2024

Ердоган: Турција ќе го затвори својот воздушен простор и граниcи со Ирак

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека Турција наскоро ќе ја затвори својата граница и воздушниот простор во северен Ирак, како одговор на курдските референдумот за независност што се одржа минатата недела.

Ердоган, кој е во Техеран одржа разговори со лидерите на Иран, исто така, рече дека Турција заедно со Иран и ирачката влада на централно во Багдад да се одлучи каде да се намали извозот на нафта од курдскиот северен Ирак.

Курдите во северен Ирак пред десетина дена во огромно мнозинство гласаа за независност што беше вознемирен Багдад, соседите на Ирак и западните сили кои се плашат дека исходот од гласањето може да предизвика нови конфликти на Блискиот Исток.

Турција ја зајакна контролата на својот главен граничен премин во Ирак веднаш по гласањето и ги прекина летовите кон север од Ирак. Таа, исто така, одржала заеднички воени вежби со ирачки војници на границата.

Курдската блокада на нафтоводот

Анкара, сепак, не ја врши закани да се наметне пошироки санкции за курдскиот регион или намалување на курдските извоз стотици илјади барели нафта на ден преку нејзината територија на светските пазари.

“Летовите за северен Ирак веќе е суспендиран, а наскоро ќе го затвори воздушниот простор и граници”, рече Ердоган во својот говор во Анкара.

Тој рече дека одлуката да се одржи референдум покажа “целосна неблагодарност” на курдската регионална влада во северен Ирак, по години на блиски трговски и политички односи со Турција.

Претходно Ердоган рече дека турските медиуми по враќањето од Иран, изјави дека Анкара, Техеран и Багдад заеднички ќе одлучат дали да го блокира курдските нафтоводот користат за извоз, додавајќи дека е време дека курдскиот влада назад.

“Кабинетот на Северна Ирак е извор на резултатите од референдумот и не е свесен за тоа што прави и какви чекори е потребно”, рече тој.

Русите градат гасовод

Ердоган, исто така, го критикуваше вклучувањето на градот Киркук, богат со нафта, на референдум, велејќи дека Курдите немале легитимитет и дека тие се “освојувачи” во тој регион.

Минатиот месец руската компанија “Роснефт” потпиша договор за нафтовод во автономен регион Курдистан-Ирак, кој треба да стане главен извозник на нафта и гас за Турција и Европа. Гасоводот треба да биде изграден во 2019 година, а извозот треба да започне во 2020 година.

Во средата рускиот претседател Владимир Путин изјави дека не е во ничиј интерес да се прекине снабдувањето со нафта од ирачки Курдистан.

Сепак, Ердоган ги отфрли овие загрижености, велејќи дека Турција, Иран и Ирак ќе ја донесат конечната одлука.

Курдите се четвртата по големина етничка група во регионот, расфрлани низ Иран, Турција, Сирија и Ирак. Сите овие земји се спротивставуваат на какви било чекори кон создавање на курдска држава, но Курдите изградија силни меѓународни врски.

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -

Последни објави

- Advertisement -