10.8 C
Skopje
Saturday, February 24, 2024

„Спартанците“ ги добија своите противници на квалификациите за ЕП 2019

Македонската одбојкарска репрезентација, денес во Луксембург ги дозна своите противници за квалификациите на Европското првенство во 2019 година кое ќе се одржи во четири земји, Франција, Словенија, Холандија и Белгија.

Нашите „спартанци“ се најдоа во групата Ф, а за противници ги добија Швајцарија, Унгарија и Укаина. Квалификациските натпревари ќе започнат во август 2018 година, а ќе завршат во јануари 2019, а со настап на Европското првенство ќе се здобијат селекциите кои ќе завршат како први во своите групи, плус пет најдобро второпласирани.

Селекции кои веќе обезбедиле настап на првенството се: Франција, Холандија, Словенија, Белгија, Русија, Германија, Србија, Италија, Бугарија, Чешка, Полска и Турција.

Групи

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -

Последни објави

- Advertisement -