7.8 C
Skopje
Wednesday, February 28, 2024

Шпанскиот Уставен суд со конечна одлука: Законот за референдум е неважечки

Шпанскиот Уставен суд одлучи денеска дека Законот за референдум кој каталонската влада го усвои на 6 септември е неважечки.

Судот првично го суспендираше Законот додека ја проучува неговата регуларност.

Врз основа на тој закон, каталонската влада организираше референдум за независност на оваа шпанска покраина на 1 октомври на кој мнозинството Каталонци гласаа „за“ отцепување.

Извор: Макфакс

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -

Последни објави

- Advertisement -