4.8 C
Skopje
Friday, February 23, 2024

Кумановецот кој го уби другарот и фрли во бунар доби 8 години затворска казна

Денес Основниот суд Куманово донесе пресуда  со која се казнува со 8 години затвор Даниел Д.(30), кој го убил Бојан Илиевски (31), а потоа го фрлил во бунар на периферијата на Куманово.

Убиството според обвинителството се случило на 26 јуни минатата година по полноќ, кога двајцата другари Даниел и Бојан, по посета на неколку угостителски објекти и ноќен клуб, заминале во кругот на црквата „Света Мина“. Додека разговарале, Даниел извадил пиштол и испукал еден куршум во Бојан кој седел на клупата. Потоа го фрлил телото во бунарот и побегнал.

Веќе осудениот се бранеше дека не го сторил делото и дека починатиот сам си пресудил откако извршил самоубиство. Но како што истрагата одминуваше беа откриени нови детала како на пример обувките на убиецот на кои што имало крв.

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -

Последни објави

- Advertisement -