8.8 C
Skopje
Thursday, February 22, 2024

Заврши протестот во Скопје против пресудите за „Диво насеље“

Од плоштадот Скендербег“ протестот продолжи пред Кривичниот суд каде заврши. Иако првично беше најавено, учесниците на протестот не се упатија кон Собранието на Република Македонија. Организаторите бараат меѓународна истрага и ревизија на случајот кој, според нив, е уште една неправда кон Албанците во Македонија. Покрај за Диво Насеље се бара правда и за други осудени Албанци за случаите Монструм, Бродец и други. За време на протестот се извикуваа националистички пароли и „УЧК“.

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -

Последни објави

- Advertisement -