fbpx
11.8 C
Skopje

Дачиќ се фали со понуда за руска воена опрема

АКТУЕЛНО

Србија доби  добар предлог од Русија за купување на воена техника, чие реализирање ќе овозможи да ја модернизираме армијата. Ова го откри српскиот прв заменик премиер и министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, во интервју за рускиот весник Известија. Дачиќ ја отфрли можноста на неговата земја за НАТО. Според него, Белград “не е заинтересиран за влез во НАТО или било кој друг воен сојуз”. Српскиот вицепремиер го утврди НАТО како неопходен сојузник за заштита и заштита на српското население во Косово, но советува да не се заборави дека Белград “соработува и со Русија и со ЕУ и со САД”. За ЕУ тој потврди дека Србија се стреми да влезе во Унијата, но нема да се приклучи на антируски курс на Брисел и да воведува санкции против Русија.

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -