2.8 C
Skopje
Thursday, November 30, 2023

Група демократи со предлог за импичмент на Трамп

Неколку демократи во Претставничкиот дом на САД поднесоа предлог за импичмент на претседателот Доналд Трамп. Тие го обвинуваат во попречување на правдата, незаконско разрешување на директорот на ФБИ Џејмс Коми, “поткопување” на американската правен систем, кршење на слободата на говорот и прекршување на член за наградување . Веројатноста интерпелацијата да се случи е мала, бидејќи републиканците го контролираат Конгресот, а исто така лидерите на демократите се против идејата, бидејќи веруваат дека таа акција само ќе ги налути републиканците кои го поддржуваат Трамп. Во моментов, републиканците поседуваат 240 места во долниот дом, додека Демократите – 194.

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -

Последни објави

- Advertisement -