fbpx
5.8 C
Skopje

Приштина се уште тврди: Гвинеја Бисао го призна Косово

АКТУЕЛНО

Косовското Министерство за надворешни работи ги негираше наводите дека Гвинеја Бисао не ја признала независноста на Косово.

Министерството тврди дека на состаноците на високо ниво со претставниците на Гвинеја Бисао било „усогласено воспоставувањето на дипломатските односи“, како и дека африканската земја гласала за членство на Косово во Меѓународната организација на франкофонијата.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -