fbpx
19.8 C
Skopje

Меси потпиша нов договор со Барса, со астрономска клаузула за откупување

АКТУЕЛНО

Долгоочекуваното потпишување на новиот договор меѓу Барселона и Лионел Меси конечно е факт. Ѕвездата потпиша нов договор со каталонскиот клуб и стави крај на шпекулациите дека може да  напушти во текот на летото, кога истекуваше неговиот досегашен договор. Меси останува во Барса до 2021 година, а клаузулата за негово откупување изнесува 700 милиони. евра.  Целата славна кариера на Аргентинецот досега е поврзана со Барселона, каде тој игра од 13-годишен. Ако остане до крајот на својот нов договор, Меси ќе ги помине повеќе од 20 години на “Камп Ноу”. Тој одамна е со статусот на легенда за каталонците со осум титули на Шпанија и четири купи од Лигата на Шампионите, освен тоа сеуште е единствениот со освоени пет “Златни топки”. Уште во почетокот на јули од Барселона објавија дека постигнале договор со најголемата ѕвезда за неговиот нов договор, но неговото потпишување досега се одложуваше.

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -