30.8 C
Skopje
Thursday, July 25, 2024

Хојт Ји ќе биде новиот амбасадор на САД во Македонија

Хојт Брајан Ји ќе биде новиот амбасадор на Соединетите американски држави во Македонија, објави „Ал Џезира Балканс“, пренесува Фокус.

Хојт Ји ќе го замени Џес Бејли, кој беше именуван за амбасадор во декември 2014 година. Ји во моментов ја извршува функцијата заменик асистент секретар за Европа и европски прашања во администрацијата на САД во Вашингтон. Тој е одговорен за односите на САД со земјите од Централна и Југоисточна Европа.

 

поврзани објави

Последни објави