fbpx
5.8 C
Skopje

ВРВНО НИВО: Како би изгледале Динамо и Хајдук ако не ги продаваа своите најдобри играчи?

АКТУЕЛНО

Доколку двата најславни хрватски клуба не мораа да ги продаваат своите играчи вечното дерби би било едно од најатрактивните во Европа.

Нема продажба, беше популарна реченица на Здравко Мамиќ секоја година кога би се подготвувал да ги распродава дел од надарените генерации кои играа за Динамо.

Јасно, Здравко тоа ќе го кажеше и ќе останеше жив, а тогаш ден, недела, месец дена покасно ќе го продадеше сето она што чини во неговиот тим и така ќе почнеше од почеток.

„Ние живееме од продажбата на играчите“ – беше омилената негова реченица кога ќе мораше да се правда пред навивачите на клубот, тогаш кога ќе ги ставаше на продажба Лука Модриќ, Манџуќич, Ведран Чорлука и останатите тогашни млади ѕвезди кој денес се клучни играчи во најдобрите светски екипи како Реал Мадрид и Јувентус.

ФОТО

ФОТО

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -