fbpx
19.8 C
Skopje

Доживотен затвор за 15 воени лица кои учествуваа во пучот во Турција

АКТУЕЛНО

На доживотен затвор денеска беа осудени 15 поранешни воени лица поради обид да го заземат седиштето на владејачката Партија на правдата и развојот (АКП) на претседателот Реџеп Тајип Ердоган за време на обидот за пуч во јули 2016.

Тие се осудени под обвинение за обид за смена на уставниот поредок со употреба на сила.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -