30.8 C
Skopje
Thursday, June 20, 2024

Данските тајни служби уапсија сириец кој планирал да изврши терористички напад

Полицијата во Данска уапси 30-годишен Сириец по обвинение дека планирал да изврши “терористички напад” во Копенхаген во ноември 2016 година

Човекот е бегалец кој дури побарал азил во Шведска. Според данскиот весник Екстра Бледет, човекот имал симпатии кон ИСИС.

Сомневањата против него се дека планирал “терористички напад” некаде низ данската престолнина Копенхаген во ноември 2016 година заедно со друг маж, осуден во Германија во јули за планирањето на сличен напад.

Вториот човек, Диаб Кадига, исто така е сириец. Тој беше уапсен од страна на германските власти при обид да влезе во Данска, носејќи ранец со 2 кујнски ножа, огномет, 17 батерии и шест-токи Амиен филм. Кадига бил осуден на шест и пол години затвор.

Целта на двајцата мажи била да се убијат случајни луѓе, напаѓајќи ги со ножеви, потоа да активираат една или неколку експлозивни направи.

поврзани објави

Последни објави