fbpx
6.8 C
Skopje

Наскоро први обвиненија против 60 поранешни лидери и припадници на ОВК

АКТУЕЛНО

Повеќе од 60 поранешни лидери и припадници на Ослободителната војска на Косово, се опфатени со обвиненија од Специјалното обвинителство за извршени дела кон крајот на 2000 година.

Меѓу првите обвинети ќе бидат Азем Сила, Даут Харадинај, Шукри Буја, Сокол Добруна, пишува приштинскиот портал „Инсајдери“.

Се очекува првото обвинение да биде објавено набрзо по 17 февруари следната година, односно по десет годишнината од прогласувањето на независноста на Косово.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -