21.8 C
Skopje
Tuesday, July 23, 2024

Македонскиот портпарол на Владата: Не разговараме за потенцијално име со Атина, туку градиме доверба меѓу двете влади

Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски изјави дека во моментов не се разговара за потенцијално име помеѓу Скопје и Атина, туку дека се гради доверба меѓу двете влади, нов момент на пријателство.

Тој потенцираше дека целта е прашањето да биде решено во интерес на сите.

– Преговорите се водат под покровителство на Обединетите нации, со посредство на Метју Нимиц. Процесот е јавен и транспарентен. Се додека нема ништо конкретно и специфично нема да лицитираме со потенцијални имиња, истакна Бошњаковски.

поврзани објави

Последни објави