21.8 C
Skopje
Tuesday, July 23, 2024

Јапонскиот премиер по средбата со Борисов: Токио сака обединета Европа и оти е фокусиран на стабилноста на Западен Балкан.

Јапонскиот премиер Шинѕо Абе по синоќешната средба со премиерот на Бугарија, Бојко Борисов во Софија изјави дека Токио сака обединета Европа и оти е фокусиран на стабилноста на Западен Балкан.

Абе синоќа ги поздрави напорите на Бугарија како претседавач со Европската унија за промовирање на европската интеграција на Западен Балкан.

Јапонскиот премиер наведе дека благодарение на соработката со Бугарија, контактите на неговата земја ќе продолжат со целиот регион.

поврзани објави

Последни објави