21.8 C
Skopje
Tuesday, July 23, 2024

Собранието на РМ ја изгласа ратификацијата на договорот со Бугарија

Собранието на Република Македонија ја изгласа ратификацијата на Договорот за добрососедство со Бугарија со 61 глас „За“ и 1 „Воздржан“.

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров во неговото обраќање истакна дека овој договор ги покрива најважните националнио интереси и дека денешниот ден има симболика, бидејќи на тој ден Бугарија ја призна Македонија.

Пратеникот Ферид Мухиќ најави дека ќе остане воздржан за Договорот откако изјави дека договорот не е симетричен и дека Македонија прави отстапки кои не се вообичаени.

На седницата на која што беше ратификуван договорот не присуствуваа пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, кои ја бојкотираат работата на Собранието во знак на поддршка на приведените за настаните од 27 април.

поврзани објави

Последни објави