Fri. Sep 22nd, 2023

СДСМ со соопштение реагира на пресконференцијата на Антонио Милошоски.

„Со вчерашната одлука на Специјалното јавно обвинителство, да се откаже од обвинителен акт против претседателот на СДСМ, Зоран Заев и другите лица во таканаречениот случај „Пуч“ се потврди дека Груевски е фатен во обидот да монтира политички случај наречен „Пуч“, со надеж дека ќе се извлече од скандалот со нелегалното прислушување, за што сите патишта водат до него и неговиот братучед Сашо Мијалков. Груевски и криминалното раководство на ВМРО-ДПМНЕ затоа се единствените на кои им пречи независната институција Специјално јавно обвинителство, инаку формирана и со потпис на Груевски на Договорот од Пржино и со гласовите на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието на Република Македонија“, се вели во соопштението на СДСМ.

Според СДСМ, Антонио Милошоски е против вистината и правдата на голем христијански празник, а тоа покажува, смета СДСМ, дека раководството на ВМРО-ДПМНЕ, „не само што е вовлечено во незаконски активности, туку нема никакво допир со христијанските вредности“.

„Граѓаните знаат дека соработникот на Груевски, Милошоски, го напуштил Никола Груевски уште пред да завршат изборите кога одлучил да работи нотар што е доказ за неговото лицемерие, посебно што продолжува да им се обраќа од двојна позиција нотар – пратеник, додека илјадници луѓе се оставени без работа и егзистенција“, пишува во реакцијата на СДСМ на прес-конференцијата на Милошоски.

Leave a Reply

Your email address will not be published.