35.8 C
Skopje
Wednesday, June 12, 2024

ОДБРАНАТА НА МАНЧЕСТЕР СИТИ Е ТРИ ПАТИ ПОСКАПА ОД МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ОДБРАНА НА МАКЕДОНИЈА

Гвардиола во една прилика изјави дека модерниот фудбал го правел тажен и дека се надева дека ќе го задржи методот на Барса цела кариера. Со парите кои ќе ги даде Сити за своите деветмина дефанзивци, може да се среди една мала држава.

Манчестер Сити летоска го купи бековите Бенџамин Менди од Монано за 52, Кајл Вокер од Тотенхем за 54 и Данило од Реал Мадрид за 27 милиони фунти.
Голманот Едерсон од Бенфика пристигна за 35 милиони фунти, а на крајот од овој зимски преоден рок на Атлетик Билбао му искешира 57 милиони фунти за централниот одбранбен играч Ајмерик Лапорта.
Само за овие петмина играчи кои треба да се грижат Сити да не прими гол, отидоа вкупно 225 милиони фунти. Тоа е сума кои многу земји не можат да си ја приуштат не за одбраната во еден тим или лига, туку за одбраната која треба да ја брани цела држава.
Меѓународниот институт за истражувањето на мирот од Стокхлом (SIPRI), кој ги истражува светските конфликтни можности за разоружување, објави податоци со трошоците на секоја земја за вооружување и воена заштита.
Тоа покажува дека Манчестер Сити за сезоната 2017/2018 потрошила за одбрана повеќе од годишниот буџет на 52 земји кој го имале за одбрана на својата држава во 2016-та година.
Гвардиола сезонава ја засили својата одбрана со петмина кои чинат 225 милиони, а Македонија се брани со 74,7 милиони фунти.
ФОТО

Само трансферот на Лапорта изнесува повеќе од парите кои 26 земји ги потрошиле во своите министерства за одбрана. Да се чуди човек.

Повеќе за ова на: Off.net.mk 

поврзани објави

Последни објави