4.8 C
Skopje
Sunday, December 3, 2023

Наркобосот „Ел Чапо“ екстрадиран во САД

Нарко босот Хоакин „Ел Чапо“ Гузман, кој стана легнедна во Мексико со своето драматично бегство од затвор, синоќа пристигна во Њу Јорк, откако беше екстрадиран во САД.

Гузман во петокот ќе се појави во судницата во Бруклин, каде што ќе му се суди на подоцнежен датум. Ќе бидат преземени силни мерки на безбедност околу затворот Менхетен, каде што ќе популарниот „Ел Чапо“ ќе биде задржан. Бкуклинскиот мост ќе биде затворен за сообраќај додека нарко босот ќе биде транспортиран до судот.

Мексиканските власти сакаа оваа екстрадиција да се изведе пред инаугурацијата на новоизбраниот претседател Доналд Трамп, затоа што тој во својата кампања најави дека ќе изгради ѕид на границата со Мексико.

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -

Последни објави

- Advertisement -