2.8 C
Skopje
Thursday, November 30, 2023

ДУИ ќе составува влада со ВМРО-ДПМНЕ

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи во своето последно интервју потврди дека неговата партија ќе се обиде да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, што би значело и продолжување на соработката меѓу двете партии.

„Во Мајскиот договор потпишан во 2007 година, стои дека победникот кај албанската заедница за партнер го зема победникот кај македонската заедница. Овој принцип е важно да биде испочитуван“, изјави Османи.

Груевски го доби мандатот од страна на претседателот Ѓорге Иванов и има рок да предложи влада до 29. јануари, доколку тоа не се случи, постојат повеќе опции, сметаат експертите.

Целото интервју на Бујар Османи погледнете го ОВДЕ.

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -

Последни објави

- Advertisement -