25.8 C
Skopje
Friday, June 21, 2024

Тројца обвинети за настаните од 27 април излегуваат од притвор

Поранешниот шеф на собраниското обезбедување, Горан Ѓошевски и екс началникот на МВР, Оливер Поповски, обвинети за крвавиот четврток во Собранието излегуваат од притвор со гаранција, објави телевизија „24“.

Кривичниот совет го прифатил предлогот на одбраната да се укине притворот со гаранција.

„Со правосилноста на решенијата и запишување на гаранцијата, мерката притвор ќе се укине, а заради обезбедување на присуство во текот на постапката им се определуваат и мерки за претпазливост“, соопштуваат од Судот.

Притворот му се укинува и на Захарие Симовски исто така обвинет за настаните во Собранието и му се определува куќен притвор.

поврзани објави

Последни објави