14.8 C
Skopje
Tuesday, April 16, 2024
Платено политичко рекламирање

Матис: САД ги ценат обврските кои Македонија ги презема како партнер на НАТО

Како што јави дописникот на МИА од Вашингтон, Матис укажал дека поканата за членство во НАТО ќе следува „веднаш штом ќе се постигне заеднички прифатливо решение на прашањето за името“ со Грција.

– Ја поздравуваме вашата работа со Грција на разрешувањето на ова прашање и се надевам дека наскоро ќе има резултати. Не сакаме да ве видиме запрени пред вратите на НАТО. Денешната безбедносна состојба бара дух на пријателство меѓу сите оние кои се залагаат за слобода, основни човекови права и владеење на правото, нагласил Матис.

Тој потсетил дека Македонија е партнер на НАТО и оти САД ги ценат обврските кои нашата земја ги презеде со испраќањето на војници во мисијата „Одлучна поддршка“ во Авганистан, придонесот кон коалицијата за пораз на ИСИС, како и решителната одлука да се издвојуваат 2 отсто од БДП за одбраната.

Ова е прва официјална средба на Матис со Шекеринска, прва на еден американски секретар за одбрана со свој македонски колега по шест години.

поврзани објави

- Advertisement -

Последни објави