18.8 C
Skopje
Saturday, July 13, 2024

Меркел во телефонски разговор со Ципрас се интересирала за односите со Турција

Денеска канцеларката на Германија, Ангела Меркел побарала да разговара по телефон со грчкиот премиер Алексис Ципрас – во пресрет на посетата на Турција, која започнува во вторник, објавува електронското издание Ekathimerini, повикувајќи се на информации од агенцијата ANA- MPA.

Меркел побарала да биде запознаена со официјалната позиција на Атина за грчко-турските односи во светлината на тензиите меѓу двете земји, која се покажа во последните денови. Германскиот канцелар инсистирала да биде информирана и за напредокот постигнат во тековните разговори за повторно обединување на островот Кипар.

поврзани објави

Последни објави