fbpx
7.8 C
Skopje

Нема веќе ефтини летови до овие метрополи – Виз ер суспендира две дестинации од Македонија

АКТУЕЛНО

Министерството за транспорт и врски ќе објави наскоро нов јавен повик за поддршка на нискобуџетки авиокомпании, откако пред осум дена ја прекина претходната постапка поради технички пропуст во апликацијата на единствениот кандидат, унгарската авиокомпанија „Виз ер“. До моментот кога на владина седница ќе помине одлуката да се објави нов оглас, но и подоцна дури трае постапката „Виз ер“ од двата македонски аеродроми лета без субвенции веќе неколку месеци. Имено претходниот договор за субвенции истече во јуни годинава.

Во јавноста веќе се шират информации дека пролонгирањето на процедурата не и оди во прилог на компанијата, но од Министерството за транспорт се дицидни дека тие си ги исполниле своите обврски досега, па одлуката дали „Виз ер“ ќе продолжи да лета или не, ја оставаат на самата компанија. Во текот на денот веќе стана јасно дека Виз ер суспендира две линии од македонските аеродроми, од Скопје до Барселона и од Охрид до Лондон.

Инаку, она што е новина е што во новиот оглас ќе се променат некои од роковите кои беа дадени во јунскиот јавен оглас, односно поради одолговлекувањето на изборот, воведувањето на новите линии ќе биде со нов рок.

„Виз ер“ ја суспендира продажбата на билетите за две дестинации од Македонија, само осум дена откако Министерството за транспорт и врски ја прекина постапката за избор на авиокомпанија за субвенционирање, а на кој единствен понудувач беше оваа унгарска нискобуџетна компанија.

Имено од денеска не може да се закажува лет од Скопје до Барселона, подоцна од 26 октомври годинава и од Охрид до Лондон ако се закажува за после 24 октомври, објави екјуавиејшн.

Извор: Фактор

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -